• Pirmo užsakymo dydis
  užsiregistravus neribojamas
 • Pristatymo kaina
  3 Eur
 • Pristatymas
  per 1-3 d.d.
 • Informacija
  8 659 25639, I-V 9-18 val.
Krepšelis

RAFUS - veterinarai rekomenduoja

RAFUS - n1

Augančių šuniukų mityba: kuo ir kaip šerti, kad užaugtų sveikas šuo

šuniukų mityba

Veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė, UAB „Vaidos klinika“

Su mažuoju keturkoju draugu į jūsų namus atkeliauja ne tik džiaugsmas ir žaidimai, bet ir didelė atsakomybė – išauginti sveiką, striprų ir laimingą šunį. Ir viskas prasideda nuo tinkamos mažo šuniuko mitybos. Kaip ir mažiems vaikams neduotumėte bet kokio maisto, taip ir maistas šunims turi būti parenkamas itin atidžiai, kad užtikrintų sparčiam augimui būtinas maistines medžiagas ir pakankamą energijos kiekį. Atminkite, nuo to, kaip ir kuo šersite savo mažąjį augintinį pirmaisiais gyvenimo metais, didele dalimi priklausys jo sveikata ateityje ir gyvenimo trukmė.

Jauni šuniukai greitai auga ir vystosi, todėl nenustebkite, jeigu jūsų mažasis keturkojis draugas suės didesnę maisto šunims porciją nei kaimynų suaugęs šuo. Maži šuniukai, trykštantis energija ir nuolat žaisdami, sunaudoja iki 3 kartų daugiau kalorijų nei kelerių metų sulaukę šunys. Natūralu, kad jūs turite užtikrinti, jog šuniukas su maistu gaus tiek jo augimui, tiek besiliejančiai energijai palaikyti reikalingų medžiagų – baltymų, vitaminų, mineralų, riebalų. Speciali mityba taikoma šuneliams nuo gimimo iki vienerių metų amžiaus.

Kuo šerti?

Pirmaisiais gyvenimo metais sparčiai augančiam šuniukui su maistu svarbu duoti pakankamai statybinės medžiagos – baltymų. Todėl jo racione būtinai turi būti mėsos, geriausiai – žalios, pieno produktų ir kiaušinių.

Mėsa neturėtų būti per riebi, pradžiai geriausiai tinka žalia vištiena, neriebi aviena ar jautiena, pavyzdžui, „RAFUS MENU“ Rinkinys mažiesiems, visavertis jautienos ėdalas su skrandžiais, vėliau įtraukiant ir kitas „RAFUS MENU“ maisto rūšis. Neskubėkite tik maitinti lašiša, nes ji yra pati riebiausia. Nerekomenduoju jos duoti anksčiau, nei šuniukui sueis 6 mėnesiai. Kol šuniukui sueis metai, mėsos jam kasdien reikėtų duoti po 50 g vienam svorio kilogramui. Suaugusiam šuniui per dieną iš viso reikėtų duoti mėsos, atitinkančios 2-3 proc. jo kūno masės. Kad ėdalas būtų dar įvairesnis, į mėsą galite pridėti pjaustytų daržovių.

Kai atrodys, kad šuniukas pasiryžęs sugraužti visus namus, gali kilti noras jam duoti graužti kaulą. „Plikų“ ar virtų kaulų, ypač atraminių, be mėsos neduokite niekada – nuo jų dėvisi dantys, dauguma kaulų skyla skeveldriškai ir gali pažeisti šuns burnos gleivinę ar virškinamąjį traktą. Pakasyti dantims ir pasmaguriauti tinka „RAFUS MENU“ skanukai: triušių ausys arba vištų kakliukai.

Jeigu šuniuką šeriate natūraliai, t.y. pasirinkote BARF mitybą, jo racioną rekomenduojama praturtinti pieno produktais, daržovėmis ir vaisiais. Tik atkreipkite dėmesį ir neduokite produktų, kurie šuniukams yra žalingi.

Vertingiausias ir svabiausias pieno produktas – kalciu praturtinta varškė, rekomenduojama duoti bent vieną kartą per savaitę. Galite parduotuvėje nusipirkti įprastos varškės ir papildomai į ją įdėti kalcio. Kalcis reikalingas augančio šuniuko kaulams ir dantims, raumenų ir nervų sistemos vystymuisi. Taip pat naudingas kefyras ar rūgpienis - padės šuniuko virškinimo sistemai. Pieno šuniukams rekomenduojama išvis neduoti.

Daržovės augančio šuniuko mitybą praturtina vitaminais. Papildykite mažojo augintinio racioną morkomis, kopūstais, moliūgu, burokėliais ir kitomis daržovėmis. Jas duokite smulkiai pjaustytas ar trintas, galite paskaninti šlakeliu aliejaus ar grietinės. Daržovių mišinys gali būti kaip atskiras patiekalas, jomis galima pagardinti mėsą. Tinka ir virtos, ir šviežios daržovės. Nepersistenkite, duodami brokolių ir visai neduokite avokadų. Didesni brokolių kiekiai, tiksliau juose esanti medžiaga izotiocianatas, dirgina skrandį. Avokaduose esantis persinas, jeigu vartojamas dideliais kiekiais, gali sukelti vėmimą ir viduriavimą.

Racione turėtų atsirasti ir šviežių bei džiovintų vaisių. Tačiau venkite razinų ir vynuogių – jos gali sukelti lėtinį inkstų nepakankamumą. Taip pat neduokite ir persimonų. Jų sėklos gali sukelti žarnų užsikimšimą arba uždegimą. Tiek prie daržovių, tiek prie vaisių šuniuką reikia pratinti nuo mažens.

Kiaušiniai taip pat vertingas maisto produktas mažiems šuniukams. Su pieno produktais galima duoti žalius kiaušinių trynius. Taip pat racioną papildyti virtais kiaušiniais ar omletu. Per savaitę užteks 2-3 kiaušinių. Žalių baltymų reikėtų vengti. Jame esantis fermentas avidinas gali sukelti odos ir kailio problemų.

Kaip dažnai?

Augančių šuniukų maitinimo režimas gerokai skiriasi nuo suaugusių šunų. Jeigu suaugusį šunį reikia šerti dukart per dieną, tai šuniukų iki 1 m. dubenėlį reikia pripildyti dažniau.

Šuniukas iki 2-3 mėn. turėtų būti šeriamas 4 kartus per dieną. 4-5 mėn. sulaukęs keturkojis turėtų gauti ėsti jau tris kartus per dieną, o 6-8 mėn. šuniukas pamažu pereina prie suaugusio šuns maitinimo režimo ir turėtų būti šeriamas du kartus per dieną. Suaugusį šunį galima šerti ir vieną kartą per dieną.

Ko negalima duoti?

Maitinant augantį šuniuką, svarbu užtikrinti, kad jo mityba būtų subalansuota, ir augintinis gautų visų jam reikalingų ir naudingų medžiagų. Todėl pirmiausia rekomenduojama vengti „tuščio“ maisto, pvz., bandelių, sausainių ir pan., kuris pripildo skrandį, sukelia sotumo jausmą, tačiau neturi nieko vertingo.

Taip pat neduokite savo augintiniui atliekų nuo stalo. Maistas, kurį gaminate sau ir savo šeimai, gali visiškai netikti keturkojui šeimos nariui. Jame gali būti daug riebalų, termiškai apdorotų kaulų, prieskonių, druskos. Didesni ant jūsų stalo likusio maisto kiekiai gali sukelti nutukimą, sutrikdyti šuniuko virškinimą, iššaukti alergiją, odos bei kailio problemas. Kad ir kaip norėtųsi palepinti savo augintinį, maisto iš savo lėkštės jam geriau neduokite.

Saldumynai – dar vienas produktas, kurio neduodami šuniukui parodysite tikrąjį rūpestį. Naudos iš saldumynų jokios, o žalos – apstu. Saldūs patiekalai mažina apetitą, sukelia nutukimą, diabetą, nervingumą, kenkia dantims ir akims – pastarosios pradeda ašaroti, gali išsivystyti katarakta. Šokoladas yra netgi labai kenksmingas tiek mažiesiems, tiek jau užaugusiems šunims.

Rūkytas maistas tiek mažiems šuniukams, tiek dideliems šunims – nuodai. Jie gadina kepenis ir sukelia ankstyvos šuns mirties riziką.

Kaip ir patys nevalgote sugedusio, supelijusio maisto, taip jo negalima duoti ir šunims. Toks maistas gali turėti įvairių toksinų, kenkiančių sveikatai ar net sukeliančių pavojų gyvybei.

Šuniukui gali pakenkti ir „per didelė“ meilė, kai ji išreiškiama nenormuotomis porcijomis ir viskuo, ką tik šuo ėda. Iš didelės meilės gali atsirasti tokios problemos kaip nutukimas, virškinimo sutrikimai. Ypač atidžiai reikėtų normuoti maistą šunų, linkusių į nutukimą, tai taksai, kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai, Škotijos terjerai, bigliai, kokerspanieliai, koliai, labradoro retriveliai, auksaspalviai retriveriais, rotveileriai, senbernarai ir kiti. Atminkite, didžiausias jūsų meilės ir rūpesčio įrodymas – sveikas, laimingas ir energingas šuniukas. O toks jis bus, jeigu maitinsite atsakingai.

Gydytoja Vaida Misiūnienė konsultuoja veterinarijos klinikoje UAB „Vaidos klinika“.
Adresas: Šeškinės g. 22, Vilnius
Tel.: +37052045525