• Pirmo užsakymo dydis
  užsiregistravus neribojamas
 • Pristatymo kaina
  3 Eur
 • Pristatymas
  per 1-3 d.d.
 • Informacija
  8 659 25639, I-V 9-18 val.
Krepšelis

RAFUS - veterinarai rekomenduoja

RAFUS - n1

Apsaugoti augintinį nuo alergijos gali ir pakeista mityba

alergiškas šuo

Alergiško šuns mityba

Veterinarijos gydytoja Audra Zabulienė, UAB „Vaidos klinika“

Jeigu jūsų šuo neramus, nuolat kasosi, laižosi pėdas ar purto galvą, gali būti, kad jį kamuoja alergija. Alergija – tai imuninės sistemos reakcija į alergenus. Kaip ir žmogui, šunims ją gali sukelti skirtingi dirgikliai, o dažniausi simptomai - niežulys, bėrimai ar egzema.

Išskiriamos kelios dažniausiai pasitaikančios šunų alergijų rūšys:

 • Labai dažnai alergiją šunims sukelia blusos, tiksliau – blusų seilės. Ir vienos blusos įkandimas šuniui gali sukelti kelias savaites trunkantį stiprų niežėjimą.
 • Antra pagal dažnumą alergija – atopinis dermatitas. Tai alergija išorinės aplinkos medžiagoms, pvz., namų dulkėms, žiedadulkėms, pelėsiui.
 • Nemažai augintinių susiduria ir su alergija maisto produktams. Ją sukelia maisto produktų sudedamosios dalys. Ši alergijos rūšis nustatoma pritaikant taip vadinamą eliminacinę dietą.

Jeigu įtariate, kad jūsų keturkojis draugas susidūrė su alergija, pirmiausiai kreipkitės į veterinarą. Jis apžiūrės gyvūną, atliks tyrimus ir atmes kitas su niežuliu susijusias ligas, padės aptikti ir šalinti antrines problemas – bakterijų ir mieliagrybių sukeltas infekcijas – ir nustatys, kas šuniui sukėlė alergiją.

Kaip veterinarai nustato alergenus? Geriausias būdas maistinių alergenų nustatymui yra eliminacinė dieta. Šios dietos esmė – 8-12 savaičių šuniui duoti tik vienos rūšies pašarą, kuris susideda iš vieno, dar niekada neėsto baltymo ar baltymo ir angliavandenio pvz.: aviena, kalakutiena, arkliena su bulvėmis, triušiena su žirneliais ir t.t. Tam naudojami ir sausi ėdalai, ir namuose virtas maistas, ir žalios mėsos ėdalai (BARF).

Naminė dieta ar neapdorotos mėsos pašaras labiau patikimi dėl galimų papildomų alergenų nebuvimo. Per šį eliminacinės dietos laiką augintiniui negalite duoti jokio kito maisto ar skanėstų. Tuomet žiūrima, ar alergija rimsta. Jei taip, po 8-12 sav. skiriama taip vadinama provokacinė dieta. Jos metu į šuns racioną sugrąžinama viskas, kas buvo duota anksčiau: maistas, papildai, skanėstai. Jei išprovokuojama alergija – grįžta niežulys – vadinasi, šuo alergiškas pašarui. Jei provokacija nepavyksta, tai gali būti ir sutapimas, susijęs su alergija aplinkai (namų dulkių erkės, žiedadulkės, pelėsiai ir t.t.)

Aplinkos alergenų nustatymui gali būti atliekami alerginiai tyrimai iš kraujo (kraujas siunčiamas į laboratoriją) ar odos testas (nedidelius galimų alergenų kiekius vet. gydytojas suleidžia skirtingose vietose po oda. Jeigu šuo alergiškas vienai iš tų medžiagų, toje vietoje oda parausta). Remiantis šių tyrimų atsakymais, šuniui gali būti pritaikyta imunoterapija, kai nedidelėmis dozėmis leidžiama alergenų. Didinant alergenų dozę, siekiama stimuliuoti organizmą, kad jis taptų atsparesnis alergenui. Ši terapija veikia apie 70 proc. šunų.

Deja, visiškai išgydyti alergijų neįmanoma, tačiau galima jas suvaldyti ir užtikrinti augintiniui gerą gyvenimo kokybę. Alergija aplinkai valdoma aplinkos pakeitimu (jei tai įmanoma), jau minėta imunoterapija ar vaistais. Alergija pašarui valdoma paprasčiau – tiesiog pašalinant iš raciono tai, kas šuniui netinka, naudojant jam saugų ėdalą.

Noriu dar kartą pabrėžti, kad sausas pašaras gali alergizuoti dažniau nei žalias, namie gamintas ar konservuotas ėdalas dėl sudėtyje esančios papildomų, etiketėje nenurodytų, baltymų, spalvą suteikiančių priedų, aromato ir skonio stipriklių, konservantų ir kitų kenksmingų priedų įvairovės ir gausos. Todėl, net ir parinkus sausus hipoalerginius pašarus, išlieka tikimybė, kad juose esantys priedai jūsų augintiniui sukels alergiją.

Teko susidurti su alergiška 5 mėn. Stafordšyro terjere, kuriai netiko joks sausas maistas iš mano pasiūlytų retesnių baltymų. Jai nuolat atsinaujindavo niežulys, bėrė spuogais. Kadangi namie virti maisto šeimininkai nenorėjo, jie išbandė žalią maistą su jautiena. Kadangi šis baltymas gana dažnai naudojamas sausuose ėdaluose, aš gana skeptiškai tai vertinau, bet rezultatai pranoko lūkesčius: kalytė visai nustojo kasytis ir dingo visi bėrimai.

BARF mityba – tai subalansuotas maistas, kurį sudaro žalia mėsa, subproduktai ir kaulai. Tokia mityba gali efektyviau padėti augintiniui išvengti alergiją sukeliančių produktų arba sušvelninti alergijos simptomus. Pasirinkę BARF mitybą ir šerdami augintinį žalia mėsa, užtikrinate, kad ji bus be papildomų, alergizuoti galinčių priedų. Rekomenduojama eliminacinei dietai išbandyti šiuos produktus: visavertis arklienos ėdalas šunims, visavertis triušienos ėdalas šunims, visavertis fazanienos ėdalas šunims arba visavertis avienos ėdalas šunims.

Ar galima palepinti savo alergišką šuniuką skanėstais? Taip, kai jau pasibaigusi eliminacinė dieta, šuniui galima duoti skanėstų, tačiau svarbiausia pasirinkti tinkamus, kurie nesukels nepageidaujamos organizmo reakcijos. Alergiškus šunis rekomenduojama palepinti skanėstais iš aklienos ir avienos. Jie alergiją sukelia itin retais atvejais.

Gydytoja Audra Zabulienė konsultuoja veterinarijos klinikoje UAB „Vaidos klinika“.

Adresas: Šeškinės g. 22, Vilnius

Tel.: +37052045525